A Song of Ice & Fire Miniatures Game

Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu startowego do gry bitewnej A Song of Fire & Ice Miniatures Game. Gra bazująca na prozie G.R.R Martina, rozgrywana w jednym z najpopularniejszych settingów fantasy


Pudełko i zawartość

Free Folk Starter Set

Przede wszystkim - starter to prawdziwy starter, który posiada wszystkie elementy niezbędne, aby móc cieszyć się grą. Zacznijmy od opakowania, jest całkiem duże, masywne i solidnie wykonane. To ten fajny rodzaj kartonu, który sprawia, że całość od razu wydaje się o wiele bardziej solidna. Dużym plusem jest fakt, że udało mi się całość zmieścić do plecaka - to ma dość duże znaczenie, ale o tym później.

Wewnątrz pudełka powinno znajdować się wszystko co jest niezbędne do gry. Kupujesz starter i możesz spokojnie grać. Modele, karty, miarki, tereny - wszystko to znajdziesz w pudełku.

Co do zawartości, przedstawia się ona nastepująco:

 1. Podręcznik do gry - co ciekawe, jest to wersja zaktualizowana względem tej, która została wysłana wraz z zestawem startowym Stark vs Lannister
 2. 5 kart jednostek, po jednej dla każdej z jednostek dostępnych w starterze.
 3. 5 kart ulepszeń jednostek
 4. 3 karty dla jednostek, które nazywam "politykami". Są to jednostki, które nie biorą aktywnego udziału w walce.
 5. 26 kart taktyk
 6. 12 kart do rozgrywki w trybie oblężenia
 7. 20 kart tajnych misji
 8. 10 kart z zadaniami
 9. 1 karta ze skrótem zasad
 10. 1 karta z zasadą specjalną armii - No coin boyond the Wall
 11. 1 karta murów zamku
 12. 1 miarka
 13. 71 znaczników
 14. 1 plansza taktyczna - to na niej "grają" modele nie biorące bezpośredniego udziału w grze.
 15. 10 k6 Free Folk
 16. 1 kość k3

Tak prezentuje się zawartość pudełka po otwarciu

Jedna rzecz, która od razu rzuciała mi się w oczy to fakt, że modele nie są od razu widoczne ;-)

Pudełko w pudełku a w nim model. Pełna incepcja.
Fajny pomysł - modele ułożone tak, aby móc je bezpiecznie transportować.
Dowódcy, karty NCU (non-combat units) oraz OLBRZYMY i traperzy.
Tak wyglądają 2 oddziały Wolnych Ludzi
Tak wygląda tactics board.

Co jeszcze znajdziemy w pudełku?

Ogólnie, jestem zadowolony z zawartości zestawu startowego. Zaraz po zakupie mogłem cieszyć się możliwością gry, bez koniecznośći dokupienia czegokolwiek. Podręcznik, modele, tereny, miarka i  kostki - wszystko to dostałem i nie musiałem się martwić niczym innym. To bardzo miła odmiana.

Wartość zestawu

Jak wygląda opłacalność zakupu? Czy opłaca się kupić strater do A Song of Ice and Fire Miniatures Game? Czy zawartość pudełka sprawia, że warto kupić dwa razy ten sam zestaw startowy?

Powiem krótko: TAK.

Po pierwsze, dostajemy tutaj kompletną, gotową do gry na 30 punktów armię. Przy czym 30 punktów do najmniejsze bitwy, idealne dla początkujących.

Po drugie, zawartość pudełka.

W pudełku dostajemy 2 oddziały Free Folk Raiders, które stanowią trzon armii Wolnych Ludzi. Co ważne, jednostka ta posiada unikalną zasadę, która mówi, że może być ona wystawiana tylko i wyłącznie w parach. 1 oddział tego typu to wydatek rzędu 140 złotych, cena startera oscylująca w okolicach 350 złotych jest niewiele większa od zakupu dwóch boxów. Jeżeli dodamy do tego olbrzymy oraz traperów, z których każdy wyceniany jest na podobnym poziomie otrzymujemy kwotę 560 złotych, i to bez całej reszty elementów, które zwarte są w zestawie startowym.

Jakość wykonania

Co do kartonu to uważam, że jest on OK. Należycie gruby, nadruki są dobrej jakości. Zasadniczo, uważam, że nie ma się do czego za bardzo przyczepić. Pudło spełnia również rolę transportowo-przechowującą. Wszystko ma swoje miejsce i idealnie nadaje się do przenoszenia.

Jeżeli chodzi o modele, to zauważyłem jedynie 1 delikatny brak na modelu Tormunda. Cała reszta modeli nie wzbudza moich zastrzeżeń, jakość żywicy wydaje się być odpowiednia. Z minusów - jednemu z traperów ułamała się włócznia podczas upadku na podłogę.

Podsumowanie

Nie oceniam tutaj samej gry, jedynie zestaw startowy. Uważam, że jest to bardzo dobry zestaw, który dostępny jest w rozsądnej cenie. Gotowa armia w pudełku, ze wszystkim co jest potrzebne, aby móc zacząć grać.

Show Comments